Ankara Üniversitesi, öğrenimine devam edebilmek için ekonomik desteğe gereksinim duyan öğrencilere çeşitli katkılar sağlamaktadır. Ankara Üniversitesi’ne kayıt yaptıran öğrenciler arasından, Fakülte ve Yüksekokul bünyesindeki burslar komisyonunun belirli kriterlere göre seçtiği öğrencilerimize kısmi zamanlı çalışma karşılığı katkı, ücretsiz öğle yemeği ve öğrenci evlerinde barınma imkânlarından birisi sağlanmaktadır.

Kısmi zamanlı çalışma karşılığı katkıdan faydalanmak isteyen öğrenciler; Eylül ayı içerisinde www.ankara.edu.tr ve www.sks.ankara.edu.tr web adreslerinde yayınlanarak ayrıntıları açıklanacak olan kısmi zamanlı öğrenci çalıştırma ilanında belirtilen tarih aralıklarında, ilan edilen birimlere başvuruda bulunabilirler.

Yukarıda açıklandığı üzere, kısmi zamanlı öğrenci başvuruları Fakülte ve Yüksekokul bünyesindeki burslar komisyonunun belirlediği kriterlere göre değerlendirilecektir. Değerlendirme aşamasında başka kurumlardan burs alanlar değerlendirme dışı tutulacaktır. Kısmi zamanlı olarak seçilen öğrenci isimleri, belirtilen işlemleri takip eden tarihlerde Üniversitemiz web sayfasında yayınlanacaktır.

Bunun yanı sıra Üniversitemiz; YGS (LYS)’de alanında belirli bir derece yapan öğrencilerden, Üniversitemize kesin kayıt yaptırdığı puan türü üzerinden, puan türlerine göre değişen aralıklara giren öğrencilerimize dâhil oldukları sıralamaya göre kısmi zamanlı çalışma karşılığı katkı, ücretsiz öğle yemeği, olimpik havuzu ücretsiz kullanım, TÖMER’den %75 indirimli dil kursu gibi imkânlar sağlamaktadır.

2013-2014 YGS (LYS) alanında, Üniversitemiz Yönetim Kurulu’nun her bir puan türü için belirleyeceği sıralama aralıklarına göre değişiklik gösterebilen yukarıda açıklanmış olan katkılarından faydalanmak isteyen öğrencilerimiz ise Eylül ayı içerisinde Fakültelerindeki duyuru panolarını takip ederek, kesin kayıt yaptırdıkları puan türü aralığına göre hangi burslardan faydalanabilecekleri konusunda bilgi sahibi olabilir ve kendilerine sunulan burs tercihlerini öğrenci işleri bürosuna bildirebilirler. Ayrıca Üniversitemizde Ankara Üniversiteliler Derneği tarafından kurulan bir Giysi Bankası bulunmakta olup; öğrencilerimiz ihtiyaç duydukları giyim eşyalarını sembolik bedellerle buradan alabilirler.